W sobotę 16 maja przy sprzyjającej pogodzie dla zawodników odbył się II Bieg Piastowski. Na Stadionie Miejskim nr 1 w Inowrocławiu zgromadziła się ogromna liczba biegaczy chcących zająć jak najlepsze miejsce na podium.

W imprezie wzięło udział około 1200 uczestników w tym z całej Polski, Wielkiej Brytanii oraz znani maratończycy z Ukrainy. Uroczystego otwarcia biegu dokonał Pan Ryszard Brejza Prezydent Miasta Inowrocławia w asyście olimpijczyków i Pana Krzysztofa Wolsztyńskiego – Wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W tym roku swoją obecnością uświetnili Bieg olimpijczycy: Pani Żaneta Glanc – tyczkarka oraz Joanna Piwowarska – dyskobolka – olimpijki z Pekinu i Pan Marcin Urbaś – reprezentant na olimpiadę w Sydney oraz inowrocławski olimpijczyk z Meksyku Pan Edmund Borowski. Wśród biegaczy był znany aktor i satyryk Pan Jacek Federowicz, który w doskonałej kondycji oraz przy charakterystycznym dla siebie humorze pokonał trasę w czasie 1 godz. i 54 minuty. O godz.10 symbolicznym wystrzałem z armaty zasygnalizowano rozpoczęcie półmaratonu z Kruszwicy do Inowrocławia na dystansie 21,097 km. Biegacze również uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Polska Biega. Jako pierwsi pokonali ten odcinek zawodnicy z numerami startowymi 181 –Iveruk Mykhail, 186 – Okseniuk Sergii, 183 – Hychciun Juryi. W półmaratonie uczestniczyło 270 biegaczy, natomiast w biegach młodzieżowych wzięło udział około 900 młodych ludzi z województwa Kujawsko – Pomorskiego. Młodzież startowała na dystansach o długości 800m, 1000m, 1200m, 1500m. Na Stadionie podczas imprezy został odczytany list Pani Ireny Szewińskiej – wiceprezesa MKOL adresowany do Prezydenta Miasta Inowrocławia z życzeniami dla organizatorów i uczestników zawodów. W trakcie imprezy odbyły się występy zespołów tanecznych pod kierownictwem Pani Eleny Kwiatkowskiej, koncerty solistów zespołu PAKA pod kierownictwem Pana Michała Gęsikowskiego oraz dziecięcy zespół wokalny Violinki działający przy Inowrocławskim Domu Kultury. Na trasie półmaratonu biegaczy dopingowały grupy muzyczne. Meta znajdowała się na Stadionie Miejskim przy ul. Wierzbińskiego w Inowrocławiu. Najlepszym biegaczem II Biegu Piastowskiego okazał się Hychun Juryi z Ukrainy, który dystans 21,097 km pokonał w czasie 1h 6 min 20 s, tuż za nim był jego rodak Iveruk Mykhail w czasie 1 h 6 min 25 s. Jako trzeci na metę dotarł Tymaszow Władimir z Ukrainy (1:06,47). Miejsce IV zajął Oksenjuk Sergii z Ukrainy (1:07,05), V – Sieradzki Kamil z Inowrocławia, trenujący w WKS ZAWISZA (1:07,26), VI – Drąg Tomasz z klubu Truchcik z Łubianek (1:07,46).
Wśród kobiet najlepsza okazała się Olna Burkovska z Ukrainy (1:14,34), II miejsce zdobyła Małgorzata Sobańska z Korfantowa (1:15,07), trzecia była reprezentantka Ukrainy Olna Kalendarova-Ochal (1:15,17), IV – Agnieszka Janasik z Poznania (1:15,59), V – Marzena Kuczyńska także z Poznania (1:20, 27), VI – Karina Szymańska – Wiśniewska z Wąbrzeźna(1:24,09).
Organizatorzy tradycyjnie przygotowali dla wszystkich gości i uczestników biegu posiłek. Pierwsze wręczanie nagród dla młodzieży obyło się o godz. 11.30 drugie dla uczestników Półmaratonu miało miejsce o godz. 13.15. Wręczenia nagród dokonali m.in. Prezydent Miasta Inowrocławia Pan Ryszard Brejza, olimpijczycy, Poseł – Pan Krzysztof Brejza, Starosta Powiatu Inowrocławskiego, sponsorzy wśród których byli:
Pan Mariusz Kuszel – Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego,
Pan Waldemar Buszkiewicz – przedstawiciel Zakładu Poligraficzno-Wydawniczego Pozkal,
Pan Lech Skarbiński – Wójt Urzędu Gminy Inowrocław,
Pan Maciej Andrzejewski – Wyższa Szkoła Gospodarki o/Inowrocław,
Pozostałym sponsorom, którzy nie mogli przybyć na uroczystość wręczania
nagród pragnę podziękować za ich zaangażowanie i okazanie życzliwości dla uczestników Biegu i jego organizatorów:
Pan Marian Karaszkiewicz – właściciel Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Budownictwa Corpinex Sp. z o.o,
Pan Jan Szczepański – Prezes Soda Mątwy – Ciech S.A.,
Pan Arkadiusz Benke – Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Inowrocławiu,
Pan Piotr Krajewski –Mc Donalds,
Pan Jan Nowak – Prezes Drukarnia Druk Intro S.A.,
Pan Ryszard Borowicz – właściciel BARBARA LUIJCKX,
Pan Eligiusz Patalas – Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Inowrocław,
Pan Stanisław Kowalewski – Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o
Pani Urszula Iwicka – Dyrektor Sanatorium Metalowiec 70,
Pani Maria Bakalarska – właścicielka Centrum Zdrowia i Urody „Harmonia SPA”,
Pani Wanda Szczupak – właścicielka VIANDO
Pan Janusz Niewiadomski – właściciel Eurotherm Technika Grzewcza.
Liczymy, że w przyszłym roku znów spotkamy się na starcie.