Standardy Ochrony Małoletnich
w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu
- wersja skrócona
§ 1
- Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników jest działanie dla dobra małoletniego i w jego interesie. Pracownik traktuje małoletnich z szacunkiem oraz uwzględnia ich godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie.
- Zasady bezpiecznych relacji personelu z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów, praktykantów i wolontariuszy.
- Pracownik zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie jest odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych osób.
- Pracownik w kontakcie z małoletnimi:2) wysłuchuje i stara się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku;4) nie krzyczy, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie);
- Decyzje podejmowane wobec małoletniego powinny brać pod uwagę bezpieczeństwo pozostałych małoletnich.
- Małoletni ma prawo do prywatności, odstąpienie od zasad poufności każdorazowo musi być uzasadnione.
- Pracownik, w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną praca, zobowiązany jest do zachowania w poufności uzyskanych informacji, dotyczących małoletnich.
- Jeżeli opiekun małoletniego nie wyraził na to zgody, to pracownik nie może utrwalać wizerunku małoletnich z wyłączeniem sytuacji, w których tego rodzaju zgoda jest wyrażana na zasadzie dorozumianej.
- Pracownik zobowiązany jest zapewnić małoletnich o tym, że w sytuacji, kiedy poczują się niekomfortowo otrzymają stosowną pomoc, zgodną z instrukcją jej udzielania.
- W przypadku, kiedy pracownik zauważy niepokojące zachowanie lub sytuację, zobowiązany jest postępować zgodnie z instrukcją postępowania uregulowaną w Standardach Ochrony Małoletnich obowiązujących w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu.
- 5) nie ujawnia drażliwych informacji o małoletnim osobom do tego nieuprawnionym, dotyczy to również ujawniania jego wizerunku.
- 3) nie zawstydza, nie lekceważy, nie upokarza i nie obraża;
- 1) odnosi się z szacunkiem;
§ 2
- Każde zachowanie, noszące znamiona przemocy wobec małoletniego jest niedozwolone.
- Nie można popychać, bić, szturchać, itp.
- Pracownikowi nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
- Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
- Pracownik, który ma świadomość, iż małoletni doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.
- W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika z małoletnim. Do sytuacji takich zaliczyć można:2) pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w poruszaniu się po jednostce, za zgodą wyrażoną przez jego opiekuna.
- 1) pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, opiekun małoletniego wyrazi na to zgodę;
§ 3
- W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu nie ma zgody na stosowanie przemocy słownej, psychicznej lub fizycznej w relacjach między małoletnimi.
- W komunikacji z kolegami/koleżankami należy zachować szacunek.
- Każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, jeżeli nie naruszają one dobra osobistego innych osób.
- Żarty, które nie bawią drugiej osoby, nie są żartami i taka zabawę słowną należny natychmiast przerwać.
- Należy szanować prawo do intymności oraz prywatności innych osób m.in. nie należy przeglądać rzeczy, telefonu, tabletu, komputera i innego prywatnego mienia.
- Należy unikać wchodzenia w sytuacje, które mogą mieć negatywne konsekwencje.
- Nie należy krzyczeć na kolegów i koleżanki, lekceważyć, obrażać, wyśmiewać i wykluczać z grupy.
- Nie należy naruszać nietykalności osobistej i używać jakiejkolwiek przemocy fizycznej.
- Nie należy utrwalać wizerunku kolegi/koleżanki ani go rozpowszechniać, bez jego/jej wyraźnej zgody.
- Nie należy wyrażać negatywnych, prześmiewczych komentarzy na temat zachowania, pracy czy wyglądu.
- Nie należy pożyczać rzeczy innych bez ich zgody.
- Zabronione jest spożywanie alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych substancji nielegalnych oraz zachęcanie do ich spożywania.
- W przypadku zauważenia wyżej opisanych zachowań, nieprawidłowych zachowań małoletnich lub dorosłych, należy niezwłocznie poinformować o tym pracownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu, opiekuna, rodzica lub inną osobę.
§ 4
W przypadku podjęcia przez pracownika podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej Dyrektorowi.
§ 5
Osobą odpowiedzialną w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dobru małoletniego i udzielanie mu wsparcia jest Dyrektor.
§ 6
Dokonując monitoringu Standardów, Dyrektor może wyznaczyć osobę do przeprowadzenia ankiety wśród małoletnich, dotyczącej świadomości małoletnich z form pomocy realizowanych przez jednostkę.
§ 7
- Dokument „Standardy Ochrony Małoletnich” jest dokumentem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu ogólnodostępnym dla pracowników jednostki, uczestników zajęć, małoletnich oraz ich opiekunów.
- Dokument publikowany jest na stronie internetowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu i stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu oraz w widocznym miejscu w jednostce.
§ 8
Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
Zasady i procedury ochrony małoletnich w zapleczu socjalno – noclegowym
Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu
- wersja skrócona
§ 1
Polityka ochrony małoletnich na zapleczu socjalno – noclegowym będzie realizowana poprzez wyznaczone zasady. Niniejszy dokument przyjmuje się jako wzór zasad i procedur w przypadku podejrzenia, że małoletniemu, który przebywa na zapleczu socjalno - noclegowym, dzieje się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom.
§ 2
- Jedną z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu małoletniego jest identyfikacja małoletniego przebywającego na zapleczu socjalno - noclegowym i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiekcie.
- Pracownicy podejmują wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji małoletniego i jego relacji z osobą dorosłą, z którą znajduje się w obiekcie.
- W sytuacjach nietypowych, podejrzanych, wskazujących na możliwe ryzyko krzywdzenia małoletniego, identyfikacja jest obowiązkowo przeprowadzana przez pracownika recepcji.
- Aby dokonać identyfikacji małoletniego i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w obiekcie, należy:
- zapytać o tożsamość małoletniego oraz o relację małoletniego w stosunku do osoby, z którą przybyło do obiektu lub w nim przebywa. W tym celu można poprosić o dokument tożsamości małoletniego lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad małoletnim w obiekcie. W przypadku braku dokumentu tożsamości można poprosić o podanie danych małoletniego (imię, nazwisko, adres, numer PESEL);
- w przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo małoletniego i osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz małoletniego;
- jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym małoletniego, należy zapytać, czy posiada dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny wyjazd osoby dorosłej z małoletnim (np. pisemne oświadczenie);
- jeżeli osoba dorosła nie posiada dokumentu zgody rodziców, należy poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, aby zadzwonić i potwierdzić przebywanie małoletniego w obiekcie z obcą osobą dorosłą za wiedzą i zgodą opiekuna małoletniego.
§ 3
- Mając uzasadnione podejrzenie, że małoletni przebywający w obiekcie jest krzywdzone, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. W zależności od dynamiki sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia (pracownik/przełożony). Jeśli zawiadamiającym jest pracownik, jednocześnie o zdarzeniu informuje swojego przełożonego.
- Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia małoletniego występuje wtedy, gdy:
- małoletni ujawnił pracownikowi obiektu fakt krzywdzenia;
- pracownik zaobserwował krzywdzenie;
- małoletni ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie.
- W tej sytuacji należy uniemożliwić małoletniemu oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie małoletniego oddalenie się z obiektu.
- W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo małoletniego.