Krajowy czempionat odbył się w sobotę 27 lipca br. na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków. Zawodnicy musieli pokonać 25 okrążeń stadionu  w niemal tropikalnych warunkach atmosferycznych Zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn zwyciężali faworyci.

W biegu pań najszybsza okazała się Agnieszka Mierzejewska (MKS – MOS Płomień Sosnowiec) z czasem 34:14:17. Przypomnijmy, że tydzień wcześniej w Toruniu ta zawodniczka została wicemistrzynią Polski na 5 kilometrów. Druga w Inowrocławiu była Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) 34:37:63, która legitymowała się najlepszym  rekordem spośród startujących - 32:56:25. Trzecie miejsce zajęła Justyna Korytkowska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 34:53:41. Wśród mężczyzn też nie było niespodzianek. Wygrał Tomasz Szymkowiak (LUKS Orkan Września) 29:32:95, który posiadał najlepszy rekord na tym dystansie spośród startujących - 28:41:90. Wicemistrzem Polski na 10 km został Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) 29:38:06, który jest aktualnym mistrzem Polski na 5 km z Torunia. Trzeci linię mety na inowrocławskim stadionie przebiegł Marcin Błaziński WKB Meta Lubliniec z czasem 29:44:99. Niestety nie ukończył biegu nasz „jedynak” Łukasza Jurek (MKS Inowrocław). Najlepsi zawodnicy otrzymali medale, puchary i czeki na 3 tysiące zł z I miejsce, 2 tysiące zł za 2 miejsce i 1 tysiąc zł za 3 miejsce Przed Mistrzostwami Polski w biegu na 10 000 metrów odbył się Mityng Lekkoatletyczny. Najciekawszą konkurencją mityngu okazały się biegi mężczyzn na 100 metrów. W seriach eliminacyjnych aż 3 zawodników pobiegło w czasie poniżej 11 sekund,  a Kamil Masztak z czasem 10,73 ustanowił rekord inowrocławskiego stadionu. W finale sprintu panów wygrał ponownie Kamil Masztak (WKS Grunwald Poznań) 10.76, drugi był Artur Szczęśniak (OŚ AZS Poznań) 10.77, a trzeci Marcin Marcinkowski (KS AZS AWF Poznań) 11.07. „Setkę” kobiet wygrała Anna Nalewaj 14.10, przed Klaudią Czacharowską 14.27 i  Aleksandrą Czarnolewską 15.26 (wszystkie MKS Inowrocław). Również konkurs skoku w dal był wewnętrzną rozgrywką młodych inowrocławianek. Najlepsza okazała się Anna Nalewaj 4.42, która wyprzedziła Klaudię Czacharowską 3.82 i Zuzannę Kwiatkowską 3.60. Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu na 10 000 metrów i Mityng Lekkoatletyczny zorganizowali: Miasto Inowrocław, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Polski Związek Lekkiej Atletyki i Miejski Klub Sportowy.