Kilkuset zawodników i zawodniczek z całej Polski oraz Norwegii, Węgier i Chorwacji rywalizowało podczas IV Festiwalu Sportów Plażowych jaki odbył się na Placu Imprez Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu.

Najdłużej trwał Turniej Piłki Ręcznej Plażowej. W piątek 25.05.2012 r. odbyły się kwalifikacje dla drużyn młodzieżowych. Wygrała  je drużyna Gimnazjum nr 4 i to ona wywalczyła awans do turnieju głównego. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał w sobotnie południe Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza w towarzystwie Henryka Procka Przewodniczącego Komisji Sportu Rady Miejskiej oraz Tomasza Paducha Przewodniczącego Komisji d/s Piłki Ręcznej Plażowej przy Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Sympatyczną niespodziankę Prezydent Brejza sprawił zawodnikom węgierskiej drużyny Salgotarjani Strandepitok, część swojego przemówienia wygłaszając w ich ojczystym języku. Po sobotnich spotkaniach grupowych w niedzielę 27.05.2012 r. odbyły się najważniejsze mecze. W klasyfikacji mężczyzn zwyciężyła reprezentacja Norwegii, która dopiero po serii „shoot out” pokonała w finale 2:1 ubiegłorocznego zwycięzcę zespół „Damy Radę” Inowrocław. Trzecie miejsce zajęli mistrzowie Polski z 2011 roku zawodnicy GRU Juko Poznań, którzy pokonali w „małym finale” BHT Sokół z Chorwacji. Najlepszym bramkarzem został Orry Henriksen z reprezentacji Norwegii, a najlepszym zawodnikiem Chorwat Tomica Maderić. W klasyfikacji kobiet niepokonana okazała się drużyna AZS AWF Wrocław przed „Byczkami” Kowalewo Pomorskie i Warszawa „Skład”. Ewa Perek i Urszula Olejnik z AZS AWF Wrocław zdobyły odpowiednio tytuł najlepszej zawodniczki i bramkarki imprezy. Turniej ten był jednocześnie Eliminacjami do Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w plażowej piłce ręcznej. Aż 27 par z Inowrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Żnina, Janowca Wielkopolskiego, Konina, Skulska i Świecia wystąpiło w Turnieju Siatkówki Plażowej. W finale Tomasz Wieczorek i Adam Kapeliński pokonali parę: Łukasz Szpurka i Marcin Roznarski 2:1. Trzecie miejsce wywalczyli Damian i Mariusz Górscy po wygranej 2:0 z Damianem Skrobackim i Janem Liskiem. Na boisku do piłki nożnej plażowej rywalizowało 7 drużyn. Zwycięzcą okazała się ekipa OSM Cuiavia, drugie miejsce zajął „Drink – Bar”, a trzecie Soda Polska. Turniej Rzutów Karnych wygrał zespół Soda Polska. Najlepszym bramkarzem wybrano Tomasza Kurczewskiego, a najskuteczniejszym strzelcem okazał się zdobywca 6 bramek Michał Koczorowski.