Inauguracja Szopki jak co roku nastąpi w dniu 22 grudnia 2011 roku o godz. 17.00 na inowrocławskim Rynku. To właśnie tego dnia będzie można skosztować świątecznych potraw przy wspólnym wigilijnym stole, tradycyjnie zapraszamy na żurek kujawski i kapustę z grochem oraz inne potrawy.

Prezydent Miasta Inowrocławia wcieli się ponownie w rolę kucharza i osobiście przyprawi przygotowane potrawy oraz będzie częstował wszystkich mieszkańców. Najważniejsza jednak i dla wielu niezapomniana jest magiczna atmosfera, która towarzyszy temu spotkaniu. Na Rynku rozbrzmiewać będą kolędy, unosić zapach potraw, a dzieci z radością wyczekiwać będą na prezenty od Świętego Mikołaja. Na scenie nie zabraknie występów solistów i zespołów „Sonores”, „Błękit” ze Studia Piosenki Kujawskiego Centrum Kultury pod kierownictwem Pana Remigiusza Kuźmińskiego,  konkursów z atrakcyjnymi nagrodami oraz wydarzeń, które decydują o wyjątkowości tego dnia. Główną atrakcją imprezy będzie szopka wraz z żywymi zwierzętami, wśród których będą m.in. koza, lama, kucyk, osioł i wiele innych drobnych zwierząt hodowlanych. W niekonwencjonalny sposób przybędzie również grupa Świętych Mikołajów, o co zadba po raz kolejny Rider's Club Inowrocław. Każde dziecko, które pojawi się w dniu inauguracji na Rynku obdarowane zostanie słodkimi upominkami oraz zabawkami.

Podczas otwarcia Szopki pierwszych pięćdziesięcioro dzieci będzie mogło nieodpłatnie zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem i Śnieżynkami pod okiem profesjonalnego fotografa Pana Bogusława Kolanowskiego.

Szczególne wyrazy wdzięczności należą się firmom i przedsiębiorcom bez pomocy których nie udałoby się tak sprawnie i obficie zorganizować Szopkę. To dzięki przekazanym przez nich środkom i produktom możliwe jest przygotowanie posiłku dla każdego, kto przybędzie w dniu 22 grudnia 2011 roku na Rynek, a także zapewnienie wielu atrakcji w tym dniu. Prośbę o wsparcie Bożonarodzeniowej Szopki Kujawskiej skierowano do 45 firm z Inowrocławia i okolic. Pełna lista sponsorów zostanie przekazana do publicznej wiadomości w późniejszym terminie. Pan Prezydent przekaże podziękowania wszystkim firmom, które dołożyły starań, aby Szopka Bożonarodzeniowa uświetniła obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Szopka otwarta będzie każdego dnia od 22 grudnia 2011 roku do 26 grudnia 2011 roku od godz. 10.00 do godz.18.00. W Wigilię mieszkańcy będą mogli ją dodatkowo odwiedzać w godz. od 22.00 do 2.00 w nocy.

Bożonarodzeniowa Szopka Kujawska jest Współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.